Bitange Forum

Internet,hardware & software => Hardware & Software => Topic started by: zlenzlla on April 20, 2009, 03:15:04 PM

Title: Dual boot
Post by: zlenzlla on April 20, 2009, 03:15:04 PM
Da li je moguce imati dva sistema na racunaru u isto vrijeme? Konkretno mislim na Vistu koja je vec instalirana i da se jos digne XP. Da li je moguca ta kombinacija? Ako jeste na koji nacin? Druga particija ili sta vec?
Title: Re: Dual boot
Post by: Al_Capone on April 21, 2009, 12:29:07 AM
Naravno da je moguce.
Napravis novu particiju recimo G-XP , ubacis xp bootabilni cd instaliras ga na g particiju i to je to.
Nakon paljenja kompjutera ili restarta, imati ces opciju birati Vista sistem ili XP.
Title: Re: Dual boot
Post by: zlenzlla on April 21, 2009, 12:37:41 AM
ok, hvala  :drinks2
Title: Re: Dual boot
Post by: Lun on April 21, 2009, 01:14:52 AM
http://apcmag.com/how_to_dual_boot_vista_and_xp_with_vista_installed_first__the_stepbystep_guide.htm
Title: Re: Dual boot
Post by: Zver on April 21, 2009, 12:25:05 PM
Takodje je moguce u isto vreme vrteti oba sistema putem virtualizacije, ali ce ti biti potrebno mnogo rama.
Title: Re: Dual boot
Post by: *SPARTANAC* on April 21, 2009, 05:11:51 PM
Quote from: Zver on April 21, 2009, 12:25:05 PM
Takodje je moguce u isto vreme vrteti oba sistema putem virtualizacije, ali ce ti biti potrebno mnogo rama.
Bas danas kontao da pitam jel moze to.
Jel ima neki link da vidim kako to izgleda?
Title: Re: Dual boot
Post by: Zver on April 21, 2009, 05:16:32 PM
http://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_machine
Title: Re: Dual boot
Post by: zlenzlla on April 28, 2009, 06:40:36 PM
Ok, hvala
Title: Re: Dual boot
Post by: spdR on May 24, 2009, 06:55:50 PM
jel ti ovo usporava komp da napravis ? mislim kad imas 2 osa ? znaci jel sporije radi,padaju li fpsi i to ????
Title: Re: Dual boot
Post by: *SPARTANAC* on May 25, 2009, 01:12:44 AM
Quote from: sp1deR on May 24, 2009, 06:55:50 PM
jel ti ovo usporava komp da napravis ? mislim kad imas 2 osa ? znaci jel sporije radi,padaju li fpsi i to ????
Spider samo gledaj logicki!
Ti kad bootujes jedan OS nema veze sa ovim drugim. Drugi OS ostaje na HDu i na drugoj particiji.
U prevodu NE PADA FPS, komp radi sasvim normalno.

E sad bi bila fora da neko dodje i ispravi me. :rofl
Title: Re: Dual boot
Post by: spdR on May 25, 2009, 01:20:07 PM
Ma kolko god da gledam logicki,da bih nesto stvarno naucio ne stidim se pitati... :)
Title: Re: Dual boot
Post by: zlenzlla on May 25, 2009, 01:37:19 PM
Quote from: *SPARTANAC* on May 25, 2009, 01:12:44 AM
E sad bi bila fora da neko dodje i ispravi me. :rofl

Mogu li ja?  ;D
Title: Re: Dual boot
Post by: Zver on May 25, 2009, 02:05:56 PM
Dobro je rekao spartanac, u dual boot sistemu jedan sistem ne usporava drugi (to je slucaj kod virtualizacije jer dva os-a rade u isto vreme) E sad, ako su oba sistema instalirana na isti hard disk, teoretski moze da steka, ali samo zbog nedostatka slobodnog prostora.
Najbolje je da su na dual boot sistemu operativni sistemi na razlicitim hard diskovima, ako neko nema vise diskova, onda je resenje 2 particije naravno.