News:

Arhiva Bitange foruma

Main Menu

Graficka tabla

Started by Tomo_SU, August 28, 2009, 07:45:20 PM

Previous topic - Next topic

Tomo_SU

Treba mi graficka tabla za crtanje u photoshopu, illustratoru.

Koliko sam nasao na netu Wacom je jedino ozbiljno resenje. Razmisljam o tabli Wacom Intuos3 A4 koja je kod nas oko 50000 din.
Graficka tabla istih dimenzija, ali od Geniusa, Pensketch 9x12 kosta 11500 din. Velika razlika u ceni, a da li je opravdana?

Ovako nesto zelim crtati.
http://www.youtube.com/watch?v=PlK00kl2aNg

Imam sad kod mene jednu Genius MousePen 5x4. Ovo je ocigledno neka igracka za decu. Olovka pod razlicitim uglovima menja lokaciju kursora na ekranu. Znaci ako stavim lenjir i povucem liniju dva puta sa razlicitim uglovima olovke, dobijem dve linije na ekranu.

Nadam se da ima neko ko koristi graficke table :)

SOLID

Znaci likje  objasnio sa ovim crtezom  :rock3

Samo Wacom !

Illustrator rules!  :rock3

Zver

#2
AKO KUPUJES GRAFICKU TABLU, broj 1 WACOM, broj 2 WACOM, broj 3 OPET WACOM

Ja sam koristio i genius i wacom, razilka je neuporediva, e sada, kod nas je cena katastrofalna, moras da izvadis bubreg za tablu.

Koristio sam takodje i bamboo medium, koja je za 3 klase bolja od geniusa - prepoznaje razlike u pritisku, povecava velicinu brusha u odnosu na pritisak....

Ono sto bih ja kupio jeste polovan intuos 3 A5 na ebay (mozda i cintiq, ako se nadje dobar refurbished), pa da mi burazer donese iz usa. Kod nas su cene malo vece u odnosu na svet. Ono sto je bitno kod ovih tabli jeste velicina (iako standardna poslovica glasi da je velicina bitna, u radu sa xxl intuos 3 tablom sam skontao da bih je uzeo u a5 formatu, zbog velicine pokreta koje moras praviti po tabli.) Kao sto znas vrhovi stylusa se trose, kao i sama povrsina table, tako da treba izabrati nesto sto nije ni preveliko, a ni premalo.

Najvece prednosti intuos 4 modela (osim 2048 nivoa osetljivosti) su okretanje table za 180 stepeni na levo i desno.

Takodje prednosti wacom tableta u odnosu na druge proizvodjace su podrska za dva ili vise monitora, dok genius moze samo da radi npr na primarnom monitoru. PRAVO JE ZADOVOLJSTVO KORISTITI OVE TABLE (imao sam jednu A5 intuos mesec dana, posle toga bamboo (iznenadio sam se koliko je upotrebljiva))

Ono sto bih ti ja savetovao (u slucaju da je kupujes u srbiji) jeste da probas tablet pre nego sto ga kupis. Verujem da bi ti bila dovoljna povrsina A5 (to je 22 x 13.8 ustvari). Ono sto znam je da intuos4 A5 u USA kosta SAMO 350 dolara.

NADAM SE DA SAM POMOGAO SA ODGOVOROM

Tomo_SU

Zanci Genius otpada. Izgelda da cu uzeti ovu Wacom Intuos 3 A5. Vidim da je u nemackoj 185 evra, a kod nas 350.

Zver

Tako je, kod nas je samo onaj basic hardware ista cena kao u svetu, sve sto je "luksuz" i malo ekstremnije, cena se dize za na 150 - 200%, ja eto vijam polovan cintiq od 12 incha za kancelariju.

difang

daj da ti pomognem, poshto se bavim concept artom vec 8 godina
trnutno najbolja tabla je XP-Pen DECO 01, 02, ili 03, moj savet ti je da uzmesh large, jer ce ti to biti najbolje na duze staze, a i velichina je savrshena
XP-Pen DECO 01 Graphic Tablet je starija a po kvalitetu najbolja jer je radna povshina glatka i najmanje troshi nibobe(vrh na olovci), kod kuce imam DECO 02 ku a na poslu DECO 03 ticu, i mogu ti reci da je 5 strava, ali je verovatno skuplja nego ostale.

best by za te novce koje imas ti je XP-Pen DECO 03 wireless: https://www.xp-pen.com/goods/show/id/314.html

ali ako mozes da dodas jos malo para da dobacis do XP-Pen Artist 16 Pro https://www.storexppen.com/buy/artist-series-display16pro.html (zavisi sta ces vise da radis, da crtas ili da obradjujes fotke, za corel mozda DECO 03 draw jos bolje)